ARTYKUŁ ORYGINALNY
ZARZĄDZANIE ZASOBAMI LUDZKIMI W ORGANIZACJI
Więcej
Ukryj
1
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Data publikacji online: 20-12-2016
Data publikacji: 20-12-2016
NSZ 2016;11(1):215-226
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
W niniejszym opracowaniu omówiono zagadnienia, jakie muszą być spełnione, aby przy pełnym zaangażowaniu i pracy zatrudnionych ludzi organizacja osiągnęła sukces. Efekt taki jest możliwy tylko wtedy, gdy odpowiedni ludzie znajdują się na odpowiednich stanowiskach. Funkcjonowanie przedsiębiorstwa w zasadniczym stopniu zależy od sposobu planowania zatrudnienia, a wpływ na nie mają wewnętrzne i zewnętrzne czynniki determinujące jego wielkość i strukturę. Rekrutacja jest zadaniem organizatorskim, mającym na celu zatrudnienie pracowników najbardziej odpowiednich, jeśli chodzi o ich kwalifikacje i cechy osobowościowe. Wyszukiwanie kandydatów do pracy w liczbie i stanie kwalifikacyjnym zgodnymi z planem zatrudnienia jest celem naboru. Pracowników o stosownych kompetencjach można poszukiwać wewnątrz organizacji lub na zewnątrz. Każda organizacja ma własny system oddziaływań na swoich pracowników, którego celem jest zachęcanie ich do podejmowania korzystnych zachowań na rzecz firmy, a unikania niekorzystnych. Największe znaczenie w systemie motywowania odgrywa wynagrodzenie. Formy płac są uzależnione od ilości i efektów pracy, a zakres ich stosowania ulega ciągłej zmianie. Najczęściej spotykane formy wynagradzania to: elementarne formy płac – dotyczą one wynagrodzenia zasadniczego; formy płac uzupełniających, np. premie i płace zadaniowe. Umiejętne zarządzanie pracą i płacą jest sposobem na realizację wspólnego dążenia ludzi i organizacji do zbieżnych ze sobą celów.
REFERENCJE (10)
1.
ARMSTRONG M., 2000, Zarządzanie zasobami ludzkimi, Dom Wydawniczy ABC, Kraków.
2.
CIEKANOWSKI Z. 2014, Determinanty bezpieczeństwa personalnego w zarządzaniu zasobami ludzkimi w nowoczesnej organizacji, Wydawnictwo PWST-E w Jarosławiu, Jarosław.
3.
CIEKANOWSKI Z., 2011, Motywowanie, jako instrument zarządzania zasobami pracy, „Zeszyty Naukowe Akademii Podlaskiej w Siedlcach Nr 89 Seria: Administracja i Zarządzanie”, (16)2011.
4.
CIEKANOWSKI Z., 2012, Narzędzia w zarządzaniu zasobami ludzkimi, DANMAR, Warszawa.
5.
JANOWSKA Z., 2002, Zarządzanie zasobami ludzkimi, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa.
6.
JUCHNOWICZ M., ROSTKOWSKI T., SIENKIEWICZ Ł., 2003, Narzędzia i praktyka zarządzania zasobami ludzkimi, Wydawnictwo Poltext, Warszawa.
7.
KACZMAREK B., SIKORSKI C., 1996, Podstawy zarządzania, Wydawnictwo Absolwent, Łódź.
8.
KUCHARCZYK A., 1999, Ekonomika i podstawy zarządzania w przedsiębiorstwie przemysłowym, Uczelniane Wydawnictwo Naukowo- dydaktyczne, Kraków.
9.
LISTWAN T. (red.), 2000, Zarządzanie kadrami, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego, Wrocław.
10.
STONER J. A. F., FREEMAN R. E., GILBERT D. R., 2011, Kierowanie, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa.